Śladami Historii – w kierunku Niepodległości

26 maja 2018r w sobotę odbyły się spacery oraz rajd rowerowy pod hasłem

Śladami Historii – w kierunku Niepodległości.

O godz. 9.00 patrole harcerzy wraz z  sympatykami i mieszkańcami miasta udekorowani białoczerwonymi flagami z logo Niepodległej,  wyruszyli na spacer po ulicach Miasta. Zwiedzali miejsca  związane z historią i wartościami kulturowymi naszego dziedzictwa w towarzystwie Miejskich Przewodników . Zwiedzano między innymi Wystawę „Schron”, Wieżę Bracką.

Równolegle o godz.10.00  z Runku Lubańskiego ruszył rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Pracownicy lubańskiej biblioteki wraz z czytelnikami i miłośnikami książek już po raz trzeci wzięli udział w rowerowej wycieczce po Lubaniu i okolicach. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy zaakcentowali to wydarzenie, dekorując swoje rowery biało – czerwonymi chorągiewkami oraz opaskami odblaskowymi.

Uczestnicy rajdu pokonali trasę uwzględniającą zabytki i pamiątkowe miejsca Lubania, Uniegoszczy, Radostowa Dolnego i Nawojowa Śląskiego. Była to świetna forma spotkania z historią. Rowerowa wycieczka zakończyła się w siedzibie Komendy Hufca w Lubaniu.

Około godz. 12 zarówno harcerze, bibliotekarze jak i mieszkańcy wysłuchali prelekcji multimedialnej prowadzonej przez instruktora ZHP  phm. Stanisława Marczyńskiego, mjr WP uczestnika kilku misji pokojowych m.in. w Iraku, Afganistanie – dotyczącej barw narodowych, walki o pokój oraz ciężkiej służbie współczesnych bohaterów, którzy na co dzień pełnią służbę na misjach pokojowych.

Harcerze z 15 DH „Lipczanie” przedstawili natomiast postać legionisty Legionów Polskich Stanisława Brejcha uczestnika walk niepodległościowych, kawalera Krzyża Niepodległości.

Po spotkaniu zaproszono wszystkich na  miskę gorącej grochówki z kuchni polowej . Podczas posiłku uczestnicy dzielili się  wrażeniami, nawiązywali znajomości i zachęcali dolnośląskich harcerzy do odwiedzania naszego regionu .

Dodatkową atrakcją byli również druhowie, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, którzy prezentowali wóz strażacki oraz opowiadali o swojej codziennej pracy, zagrożeniach oraz pokazywali jak radzić sobie w różnych trudnych sytuacja np. podczas pożaru
w mieszkaniu.

„My też jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć.”!

Te słowa bohatera dolnośląskich harcerzy hm. Stefana Mirowskiego uczestnika Powstania Warszawskiego kawalera m.in.  Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Walecznych i wielu innych były tematem wieńczącego dzień tradycyjnego harcerskiego ogniska,  połączonego ze wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę oraz 100 leciem ZHP.

dav

 

IMG_1832

20180526_135203 - 2

20180526_124324