Wakacje z dziedzictwem polskich regionów

Wakacje z dziedzictwem polskich regionów

Od 01.08.2012r. do 30.08.12r. na terenie STANICY ZHP „POD LIPAMI” w Platerówce harcerze zorganizowali wakacyjne spotkania dzieci i młodzieży z Gminy Platerówka pod tytułem: „WAKACJE Z DZIEDZICTWEM POLSKICH REGIONÓW” pod patronatem FUNDACJI POLSKA MIEDŹ w Lubinie.
Dzięki otrzymanym środkom finansowym zorganizowany został szereg zajęć dla dzieci pozostających podczas wakacji w swoich domach, które brały udział w odkrywaniu i pielęgnowaniu poczucia więzi z własnym regionem – Górnymi Łużycami, a także poznali bliżej charakterystyczne regiony naszego kraju. Podczas 4-godzinnych, codziennych, spotkań uczestnicy mieli okazję brać udział w ciekawych zajęciach: poznać legendy związane z różnymi regionami naszego kraju, poznać Górne Łużyce, rozwijać swoje umiejętności plastyczne, rysunkowe, teatralne, sprawdzić się w zajęciach sportowych i innych. Zorganizowane zostały spotkania z ciekawymi ludźmi, między innymi o przyrodzie opowiadał pan leśniczy, wiele ciekawostek o historii naszego regionu opowiedział Pan Zbigniew Wermiński – długoletni kierownik Zamku Czocha, wyświetlił prezentację pt. „Zamki i Pałace Dolnego Śląska”. Dzieci miały okazję nauczyć się puszczania olbrzymich baniek mydlanych. Strażacyi z OSP w Platerówce opowiedzieli o swojej służbie. Na spotkania została zaproszona Wolna Kompanią Łucznicza z Lubania oraz Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca wraz z psem tropiącym „Dodą”. Odbyło się również spotkanie integracyjne w Spytkowie. 17.08.12r. pojechaliśmy do Spytkowa do „Wioski czarów i magii”. Spytkowskie atrakcje przygotowało nam Stowarzyszenie Spytków Bez Granic. Były to między innymi: – Warsztaty ” Czarowanie w sianie” – polegające na tworzeniu zwierzątek, wianków, lalek i dekoracji z siana. Warsztaty ” Wyczarowane z drewna”, polegające na tworzeniu drewnianych obrazków z produktów naturalnych. – Gra terenowa ” Poszukiwanie skarbu Boblitza”, wyprawa edukacyjna do lasu. – „Stoliczku nakryj się „- poczęstunek” (degustacja potraw regionalnych Górnych Łużyc) ziemniaki z kociołka, kiełbaska, Nieziemski chleb, Kolorowe bąbelki, Czarodziejskie racuchy z cukrem pudrem. Ścieżka zmysłów i Igrzyska Czarodziejów. W zajęciach tych brały udział również dzieci z różnych miejscowości. Mogliśmy podzielić się informacjami zebranymi przez nas o Górnych Łużycach. Wspólnie w zabawie układane były puzzle i karty domina zrobione przez naszych harcerzy o naszym regionie. W projekcie wzięło udział 40 uczestników. Z otrzymanych środków finansowych zakupiony został pawilon świetlicowy oraz dwa komplety stołów i ławek drewnianych. Fotorelacja z realizacji projektu na stronie www.15-dh-lipczanie.manifo.com